Založení sboru

Sbor dobrovolných hasičů v Dolních Hbitech byl založen jako jeden z prvních sborů v okrese Příbram. V roce 1885. Členové sboru uspořádali taneční zábavu za účelem získání peněz.Za tuto zábavu získali 13 zlatých a 45 krejcarů. Činnost spolku se tedy začala rozvíjet. .
V září roku 1885 se konalo první hasičské cvičení a při tom zároveň svěcení stříkačky o půl desáte ráno. Okresní výbor přispěl na stříkačku 50 zlatých. Večer se konaly dvě taneční zábavy. Sbor měl 36 členů. Ze získaných peněz z různých akcí se nakoupilo hasičské náčiní za 20 zlatých. Už tenkrát se udělovala různá vyznamenání a diplomy,pořádala se různá cvičení a podobně.

V roce 1886 byl ustanoven na pokyn ze Hbit jakýsi okrsek,kde byly sloučené vesnice a sice : Dolní Hbity, Horní Hbity, Jablonná, Jelence, Placy, Káciň, Stěžov, Smolotely, Líšnice, Nepřejov, Větrov, Zduchovice, Třtí, Luhy, Vápenice a Obory. Tedy více vesnic než je dnes.

Kdo se v roce 1886 nedostavil do schůze, nebo se řádně neomluvil, byl pokutován od 20 krejcarů výše!
    V roce 1887 byly zakoupeny hadice,jedna stála tehdy 45 zlatých a 50 krejcarů. Už v roce 1887 se uvádí, že sbor vyjel 11x k požáru,je škoda, že se neuvádělo kam a k jakému.
     V roce 1887 byly zakoupeny nové kabáty a výzbroj pro členy sboru. 12.12.1890 si stěžuje p. Josef Vopička, že nemá kam uschovati střikačku, že je vystavena nepohodě, proto bylo uvolněno 60 zlatých na postavení kolny na návsi obce.

Dalších 10 let žil spolek svým běžným životem,zúčastňoval se různých akcí,soutěží a velmi aktivně se zapojoval do ochotnické  divadelní činnosti,dokonce vlastnil divadelní rekvizity o které se staral zbrojmistr. Zápisy o první světové válce a z let 1915 až 1919 chybí vůbec.
    Roku 1928 se začaly konat okrskové sjezdy všech sborů. To je něco na způsob dnešních okrskových cvičení. A také byly zakoupeny nové helmy a uniformy.
    V roce 1946 byla zakoupena nová stříkačka.Roku 1951 získává sbor nové jméno a sice "Místní jednota Čs. svazu hasičstva". V listopadu 1951 se prováděla přístavba kolny směrem k potoku.
     26. ledna 1968 uhodil blesk do věže zdejšího kostela, hasiči se podíleli na likvidaci tohoto požáru. V roce 2000 se konala vzpomínka na tuto událost.

25.9.1982 byl vydán návrh na výstavbu nové požární zbrojnice.V dalších letech se zbrojnice začala stavět a dostavěna byla k datu 13.7.1985 a otevřena při oslavách 100. výročí založení sboru. V roce 1996 byla získána nová stříkačka a poprvé vyzkoušena na okrskové soutěži na Luhu. V roce 2002 postihly naší zemi velké povodně ,jak máte všichni jistě v paměti.Členové se zúčastnili a pomáhali v Kamýku. Za zmíňku stojí, že naše stříkačka vydržela čerpat vodu po dobu 33 hodin.

V roce 2004 byla založena nová tradice a to soutěž v požárnim sportu o pohár starosty sboru.